Igal fotograafil on oma päevagraafik ja pildistamisstiil, kuid enamasti on väljas pildistamiseks kõige parema aja kohta mõned üsna universaalsed tõed.

Varahommik: päikesetõus – 10.00

Mil valgus on õrn ja suunatav ning kontrastsete varjude tekkimise tõenäosus on väiksem. Varahommikune valgus annab ka puhta ja neutraalse valgustuse, luues fotole elutruud värvid.

Kuldne tund: tund enne päikeseloojangut

Kuldne tund on tund enne päikeseloojangut, mis on saanud oma nime pehme ja sooja valguse järgi, kui päike paistab madalamalt. Fotograaf suunab teid tõenäoliselt seljaga päikese poole, luues teie ümber sooja meevärvi sarnase sära. Kui ilm on pilvine, siis kahjuks antud efekti ei saavuta, kuid valgus on siiski ühtlaselt kaunis.

Hilishommikul ja hilisel pärastlõunal

Hilishommik ja hiline pärastlõuna on mõlemad täiesti teostatavad ajad välipiltide tegemiseks. Sel ajal on valgus suunatav ja fotode jäädvustamiseks võib kasutada põnevalt ümbritsevat keskkonda, et leida varje –  näiteks hoone varikatus või kasvõi puuokste varjud. Pöörates aga selja päikese poole võib fotograaf teid jäädvustada ühtlases valguses.

Keskpäev või öö

Pilves ilma korral aitab pilvkate keskpäevavalgust hajutada.

Kui pulmapäev on aga väga päikseline, siis keskpäev on tavaliselt halvim kellaaeg väliportreede tegemiseks, sest valgus võib tuua näole tumedad varjud. Seega, kui üldse valikut pole ja puudub ka võimalus mängida varjudega (näiteks puuoksad jms.), siis võib proovida portreede tegemiseks sulgeda silmad või kanda päikeseprille. 

Öö on teatavasti vastupidisel põhjusel keeruline, sest valgust on liiga vähe. Kuid professionaalsed fotograafid omavad ka kunstlike allikaid erinevate tehnikate ja välkude näol tuues seeläbi ise valgust juurde. Fotograaf mõistab, kuidas tasakaalustada ümbritsevat valgust (nagu kuuvalgus) ja kunstlikku valgust ning juhendada, kuidas poseerida nii, et kõik oleks valgustatud ja tulemus kaunis.

Leia fotograaf mugavalt ja kiiresti:

  1. saada tasuta päring kõigile HELK fotograafidele ühe hiireklõpsuga – esimesed vastused Sinu postkastis juba 48 h pärast;
  2. alusta galeriiga ja vali fotograaf vaadates tema imelisi pilte;
  3. otsi fotograafi piirkonna lõikes üle Eesti;

Fotogalerii autorid: Valmar Voolaid, Maaris Puust, Meelis Tamm, Grete Mäe, Karolin Köster, Helen Kattai, Elika Hunt.