“Your limitation it’s only Your imagination” 

Egon Ligi on Saaremaalt pärit fotokunstnik, kes pildistab eelkõige pulmi ja perekondi. Seekord jagab Egon meiega inspireerivaid mõtteid ja kogemusi ning annab väärt nõu ka alles alustavale fotograafile.

Kuidas fotograafina veenduda, et pildistatav (inimene, maastik või ese), mida jäädvustad, näeb välja fotol selline nagu soovid?

Maastiku puhul on see lihtsam – katsetad erinevaid nurki ja kompositsioone, kuni tulemus saab meelepärane.

Inimese pildistamisel lähtun pigem sellest, millisena soovib pildistatav ennast fotol näha, kuid mitte lihtsalt ilusana, vaid millise stiiliga pilte ta soovib. Üldiselt selgub eelneva vestluse käigus, kas soovitakse pigem klassikalist ja rahulikku fotosessiooni või kumab kliendi iseloomust huumorit ja vimpkasid. Püüdes aimata ja tajuda  noorpaari olemust, tean kas välisel fotosessioonil anda neile ülesanne otsida pillirookõrs ja pidada maha mõõgavõitlus või leida mõni teine seikluslikum, hooajale ja keskkonnale vastav ülesanne. 

Palju oleneb ka sellest, kas tegemist on pulmapäevaga või noorpaar on tulnud lihtsalt sügisesele fotosessioonile.

Pildistamise ajal pean oluliseks vahetut ja avatud suhtlemist ning suunamist. Kui fotograafil endal on palju ideid ja ta suudab need lühidalt, selgelt ja sõbralikult noorpaarile edasi anda, siis on võimalik teha ühe tunni jooksul väga mitmekülgseid ja ägedaid pilte, mis hiljem räägivad edasi oma põneva loo ja toovad naeratuse  vaataja näole.

Mis teeb Sinu arvates ühe foto tõeliselt heaks?

Vau-efekt. Miski peab pilku püüdma. Siiras emotsioon, võimas keskkond, valguse mäng või väga hea ajastus. Järelandmisi ei tohiks teha ka pildi kvaliteedis ja töötluses.

Anna palun kolm soovitust, mida silmas pidada või arvestada portreepiltide jäädvustamisel?

  • Planeeri – tee enne pildistamist valmis plaan, mida pildistada, millise valguse ja objektiiviga.
  • Suhtle – suhtle kliendiga ja püüa õhkkonda võimalikult hästi mõista.
  • Kasuta pildistamisel vaid positiivseid väljendeid ja sõnu. Isegi, kui sa näed, et üks idee või poos ei tööta, siis väldi keelavate väljendite kasutamist (nt „ei, mitte nii“, „ära nii hoia“, „ära sinna vaata“). Pigem juhenda sõbralikult ja anna uusi ideid („väga hea, võid nüüd käe sinna toetada..“, „liigu palun natuke paremale ja kujuta ette, et ..“).


Kuidas suhtud fotode töötlemisse, kui palju ise seda kasutad ja millise programmiga?

Kuna kaameratehnika ei suuda värve ja valgust näha päris nii nagu inimsilm, siis ma leian, et maitsekas järeltöötlus on täiesti vajalik. Ise kasutan Lightroomi ja hilisemas töötluses käin üle põhiparameetrid: varjud ja valgused, lihvin kompositsiooni, panen paika heleduse ja lisan kergelt sooja tooni.

Kunstilisemate fotoprojektide puhul meeldib katsetada ebatraditsioonilisi värvikombinatsioone, toonitud varjusid või erksamaid/tuhmimaid värve. Nii kuidas hetkel tunne on.

Mind paneb muigama, kui näen mõnes fotofoorumis, kuidas naturaalse töötluse austaja püüab julgema ja kunstilisema vaatega fototöötlejat nahutada, et too ikka seda värvi seal ja seal mingil juhul ei kasutaks. :)

Kuna pildistamistehnika ja varustus muutuvad kiiresti, on oluline ajaga kaasas käia/ end kursis hoida. Mida selleks teed või kui tihti tehnikat vahetad?

Algusest peale olen püüdnud osta kohe väga hea peegelkaamera ja seda ka hästi hoida. Päris iga aasta ma kaamerat ei vaheta. Samas, kui näen, et kaameraga tehtud klõpsude arv läheneb kaamera lubatud eluea suunas, siis vahetan siiski välja.

Fotoettevõtlusega alustaval fotograafil soovitan kohe alguses osta endale täiskaaderkaamera. Hiljem jääb ära vähemalt ühe kaamera ja ilmselt ka objektiivide välja vahetamine.

 

Milline on Sinu lemmikobjektiiv ja miks?

Minu lemmikobjektiiv on lahtise avaga 35 mm-ne klaas, mis on piisavalt laia nurgaga, et saada ka lähedalt mõnusa teravussügavusega kaader.

Tänapäeval on peaaegu kõigil võimalik pildistada. Mis on Sinu arvates erinevus professionaalse- ja hobifotograafi vahel?

Ma arvan, et siinkohal on abiks eneseanalüüs vastused järgmistele küsimustele:

  • Kas ma panustan enesearengusse, tehnikasse ja kliendisuhetesse?
  • Kas ma olen piisavalt hästi ettevalmistunud, kohusetundlik ja vastupidav, et jäädvustada 12-tunnine pulmapäev?
  • Kas ma suudan vastu võtta ka negatiivset tagasisidet ja sellest õppida?

Kindlasti ei saa hobifotograafile pahaks panna, kui ta soovib põhifotograafi kõrval pulmapäeva jäädvustada. Kõik oleme ju kuskilt alustanud!

Kes on sind kõige rohkem mõjutanud Sinu karjääri jooksul?

Erinevate etappide jooksul on mind mõjutanud erinevad inimesed. Ma olen siiani väga tänulik, et peale kooli lõpetamist võttis mind enda juurde tööle ajaleht Saarte Hääl. Selle hetkeni olin olnud hobifotograaf, kuid Saarte Hääl andis mulle väga hea väljaõppe ja korraliku tuule tiibadesse. Tänud Kaie Rõõm-Laanetile, Gunnar Siinerile ja toimetusele!

Hiljem, kui alustasin iseseisvalt fototeenuse pakkumist, tellis mind pulmapäeva jäädvustama üks imeline noorpaar. Ja kuigi ma polnud varem kogu pulmapäeva pildistanud, siis tänu noorpaari mõnusale suhtlemisele ja koostööle, sain enesekindlust uue hooga edasi minna. Aitäh Kerly ja Taavi!

Ilmselt ilma nende mõjutusteta oleks kogu protsess võtnud kauem aega või tegeleksin praegu hoopis millegi muuga.

Mida pildistad vabal ajal, mis meeldib ja mis võib-olla mitte nii väga?

Kuna fotokiiks on ikkagi küljes, siis kus tahes käies ja midagi kunstilisemat märgates võtan kohe telefoni taskust välja ja teen klõpsu. Olgu selleks siis looduses valguse ja mustrite mäng või mõni reportaažlik hetk.

Mulle meeldib, kui noored tegelevad fotograafiaga, et end väljendada ja samas leida ka mõttekaaslasi. Näiteks koos väikese kamba noortega peame au sees must-valget fotograafiat. Meid on seltskonnas viis tegelast, kelle väga ägedaid fototeoseid saab muide näha Instagramist karge_monochrome konto alt. Nimi KARGE tulebki kõigi viie esinime esitähtedest.

Tasub kindlasti jälgida ka uue generatsiooni tegemisi ja isegi üht teist uut sealt õppida.

Täname südamest Egon Ligi inspireerimast!

Leia veelgi enam Egoni loomingut tema »PROFIILILT« ja »BRONEERI« fotosessioon!

Kõikide fotode autor – fotograaf Egon Ligi.

HELK lehelt leiad Eesti hinnatumad fotograafid ja kokku üle 50 erineva valdkonna! 

Saada meile tasuta päring ja esimesed pakkumised on Sinu postkastis juba 48 tunni pärast! ;)