Fotograaf Mona Eendra on vabakutseline piltnik, kes on end elama seadnud Taanis, Kopenhaagenis, külastades seejuures ka Eestit nii tihti kui võimalik.

Kirjelda palun oma fotograafiks saamise teekonda?

Peale keskkooli ei olnud ma päris kindel, mis tööd ma tulevikus teha tahan, küll aga oli soov avastada maailma. Nii ma võtsingi ette teekonna Taani, kus läksin õppima eriala nimega “Branding and Marketing Management”. Peale bakalaureusekraadi omandamist seisin silmitsi olukorraga, kus käesoleva erialaga tööle asumine ei tundunudki enam nii põnev, kui ma esialgu lootsin. Nii algaski sealt minu teekond enda tõelise kire leidmiseni.

Esimese suurema sammuna võtsin kätte ja kandideerisin praktikale Kopenhaageni fotostuudiosse Norddahl & Co. Peale kolme kuud praktikat kahe erineva fotograafiga, sain praktika pakkumise ka kolmandalt fotograafilt, kes töötas samas stuudios. Need kuud olles praktikal koos fotograafidega, kellel on kogemust 15+ aastat, oli suurepärane start minu enda fotograafi karjäärile.

Teiste inimeste tööst ja kogemustest teadmiste ammutamine ja ise kõige selle järele proovimine on olnud alus minu fotograafia haridusele.

Tänaseks töötan ma vabakutselise fotograafina Kopenhaagenis ja lisaks assisteerin mitmeid kogenuid fotograafe, et ikka ja jälle õppida midagi uut.

Kuidas on fotograafia Sind inimesena mõjutanud?

Fotograafia on mind õpetanud märkama rohkem hetki, paiku, silmapilke ja neile teadlikult tähelepanu pöörama. Mu pilk vaatab alati ringi justkui kaamera objektiiv, ning isegi kui mul kaamerat käepärast pole, siis olen täheldanud, et ma märkan rohkem enda ümber toimuvat ning eriti positiivset.

Mis Sind inispireerib ja sütitab kaamerat haarama?

Neid momente, kus soovin kaamerat haarata jagub ikka igasse päeva. Mind paeluvad siirad emotsioonid, erilised hetked elus, ahhetama panevad loodusvaated, päiksetõus, udu, lemmikloomad ja isuäratav toit. Mind teeb õnnelikuks, kui saan teistele inimestele rõõmu valmistada ja just fotograafia näol olen ma leidnud selle võimaluse. Võimaluse luua midagi tähendusrikast, mis mu klientidele sära silmile toob ja neile ka pikkade aastate pärast rõõmu valmistab.

Millised 3 sõna kirjeldavad Sinu fotode stiili?

Rõõmsameelne, elav, detailne.

Milline temaatika/ valdkond Sind enim kõnetab?

Inimesed on tulnud ja jäänud mu kaamera ette. Igas inimeses on peidus nii palju erinevaid külgi ja emotsioone, mida on võimalik esile tuua, mistõttu ei ole sessioonid ja pildid pea kunagi ühesugused. Armastan “jahtida” loomulikke hetki näiteks pulmades, kus ma pea märkamatult ringi hiilin ja klõpsan kaamerat just neil õigetel hetkedel. Hetkedel, kus kaamerasilma pole veel märgatud ja emotsioonid on loomulikud ja siirad. Samuti armastan pildistada tantsijaid ja nende graatsilist liikumist.

Kes on Sinu eeskujud?

Eeskujusid ja inspireerivaid fotograafe on palju. Eestis jälgin Valdur Rosenvaldi loomingut, mis on alati positiivselt üllatav, ehe ja humoorikas. Ülimalt omapärane ja inspireeriv on fotograaf Flora Borsi, kes loob kunstilisi autoportreesid. Tantsufotograafia eeskuju on Lois Greenfield, kes püüab purki ka kõige võimsamad tantsuliigutused.

Kas võtad vahel aega, et pildistada iseendale?

Enda rõõmuks pildistan loodust, nii kauneid maastike kui ka detailseid lähivõtteid meie imelisest loodusest. Samuti armastan pildistada oma pere neljajalgset liiget, taksikoer Chillit, kui olen külastamas oma kodu Eestis.

Kindlasti on Sul oma loomingust välja tuua ka üks ja see ainuke – lemmik, kas jagaksid seda meiega?

Raske on valida ühte ja ainsat lemmikut, aga miskipärast on mulle väga meeldima hakanud pilt ühest vahvast peresessioonist. Pilt väikesest tüdrukust, kes oma suurte uudishimulike silmadega köögiaknast välja vaatab.

Leia veelgi enam Mona loomingut tema »PROFIILILT« ja »BRONEERI« aeg fotosessiooniks!

Tänusõnad Monale, meiega oma lugu jagamast!