Valdur Rosenvald on kirglik pulmafotograaf, kelle loovusel puuduvad piirid. Ta on justkui võlur, kes maalib pulmafotod, millest Sa ei ole osanud unistadagi!

Kirjelda palun oma fotograafiks saamise teekonda?

Minu kirg fotograafia vastu algas juba viieteistkümne aastaselt kui ühel ilusal päeval laenas tädipoeg mulle enda kompaktkaamerat. See tekitas minus suurt põnevust. Ma teadsin, et pean ka endale oma kaamera saama ja seega tegin, mida iga Eesti teismeline teeks – läksin suvel Soome maasikaid korjama ja kaamera ostmiseks raha teenima. Peagi sain osta oma esimese kaamera – Canon Ixus 40.

Alguses pildistasin kõike ja seda iga päev. Võin arvuti kaustade arhiivist lahti võtta suvalise kuupäeva ja näha, millega ma sel päeval tegelesin. Näiteks 29. märtsil 2009. aastal käisin oma kahe lähima sõbraga Emajõe ääres melanhoolset emo/hipster fotoseeriat tegemas. Pildistasin sõpru, inimesi ja kõike muud ettejäävat. Samal ajal lugesin ja õppisin palju juurde Internetis surfates.

2007. aastal pildistasin oma esimese pulma. See oli minu tädi pulm ja paar nädalat hiljem olin juba fotograaf oma õe pulmas – see oli minu teine pulm. Sealt edasi pildistasin keskmiselt umbes viis pulma aastas, enamasti tuttavate pidudel. 2012. aasta lõpus mõistsin kui väga mulle meeldib pulmi pildistada ja ka teistele meeldisid minu tehtud pulmafotod. Seega alustasin oma brändi ja ettevõttega – Rosenvald Photography ja alates sellest olen täiskohaga pulmafotograaf ning pildistan 25-30 pulma aastas.

Mind valiti Pulmad.ee lehel kolm aastat järjest (2015-2017) pulmafotograafide kategoorias “Aasta Tegijaks”. Way Up North, mis on üks suurimaid  pulmafotograafia konverentse Euroopas, hindas hiljuti minu pulmafoto üheks “Euroopa parimaks pulmafotoks 2017”. Selliseid tunnustusi on alati rõõm vastu võtta, aga minu jaoks on kõige tähtsam, et pruutpaarid võiksid olla oma pulmafotode üle väga õnnelikud.

Kuidas on fotograafia Sind inimesena mõjutanud?

Fotograafia on olnud suur osa minu elust rohkem kui 10 aastat, nii et usun, et see on mõjutanud mind rohkem, kui oskaksin isegi analüüsida. Fotograafia on õpetanud mind nägema asju, mida ma muidu ei näeks. Sõpradega jalutades märkan tihti mõnda hetke või kohta ja kommenteerin vaimustunult: “Ohhh, seee on alles hea valgus!”, mille peale teised pisut arusaamatu näoga ringi vahivad. Lisaks on fotograafia kinkinud mu ellu loomingulisust, oskust suhelda ja püsivust.

Mis Sind inspireerib ja sütitab kaamerat haarama?

Lähen väga põnevile, kui näen pulmades mõnda fotovõimalust. Mul on väga tugev sisemine motivatsioon need võimalused realiseerida. Tavaliselt väljendub see soov selles, et hakkan ringi jooksma, heidan vajadusel kasvõi mutta, lumme või vette, et parim võimalik foto antud olukorrast saada. Mõnikord on juhtunud, et pruutpaar hakkab hoopis minu üle naerma, selle asemel, et teineteisele keskenduda.

Millised 3 sõna kirjeldavad Sinu fotode stiili?

Romantiline, filmilik ja täis elu.

Milline temaatika/ valdkond Sind enam kõnetab?

10 aastat, 7 kuud ja 26 päeva pärast esimese pulma pildistamist on selleks jätkuvalt pulmafotograafia. Armastuse, naeru ja pisaratega täidetud lood sellest, kuidas kahest saab üks – see on inspireeriv.

Kes on Sinu eeskujud?

Mind on mõjutanud mitmed rahvusvahelised fotograafid, Austraalia pulmafotograaf Jerry Ghionis, Ben ja Erin Chrisman USA-st ning New Yorkis tegutsev Joey L. Eesti fotograafidest hindan väga Mait Jüriado ja Stina Kase töid.

Kas võtad vahel aega, et pildistada iseendale? Kui jah, siis mille pildistamist Sa naudid kõige enam?

Tavaliselt jäädvustan ootamatult erilisi hetki oma Iphone-ga. Näiteks proovin enda kodumetsas hommikuti jalutades tabada maagilist metsa või hirvekarja. Tunnistan, et isiklikke projekte on viimasel ajal piinlikult väheks jäänud, mida sooviksin tulevikus parandada.

Kindlasti on Sul oma loomingust välja tuua ka üks ja see ainuke – lemmik, kas jagaksid seda meiega?

Lihtne see ülesanne ei ole, seega jagan pigem teiega ühte väga meeldejäävat hetke, mida teistele esimest korda näidates kirjeldasin järgmiselt: “WOW! Eile õhtul kogesin ühte erilisemat päikeseloojangut oma elus. Merelt lähenev vihmasadu, tormipilved ja kõige selle keskelt kumav päike kirjeldab minu arvates suurepäraselt ka abielu olemust. Lubadus hoida üksteist ka elu rasketel hetkedel ja sellest lubadusest kinni pidamine tähendab, et kuigi vahel võib abielu olla raske, siis on see üks auline kogemus.”

Valduri tegemistel saab lisaks HELK´ile silma peal hoida veel: https://rosenvald.com/

Aitäh Sulle, hea Valdur!