Margit Partei sai oma esimesed fotograafiaalased teadmised ja oskused loodust pildistades ning avastas oma tõelise kire – inimeste pildistamise – ligi 15 aastat hiljem. Tänaseks on see kirg teinud temast ettevõtja eelkõige portree- ja pulmafotograafina.

Kirjelda palun oma fotograafiks saamise teekonda?

Fotograafia on mulle huvi pakkunud juba lapsest saati: kui mu isa üheks juubeliks töökaaslastelt digitaalse kompaktkaamera sai, siis oli see minu jaoks üks ääretult tore päev. See pisike Olympus veetis minu käes ilmselt 95% oma eluajast. 20. sünnipäevaks ostsin säästude eest oma esimese peegelkaamera ja arendasin omal käel tehnilisi oskusi edasi. Pärast magistritöö valmimist tekkis mul ühel kevadel piisavalt vaba aega, et tahtsin õppida ka inimeste pildistamist, sest seni olin ma pildistanud vaid lilli, taimi, loomi ja maastikke.

“Võib öelda, et portreefotograafia oli armastus esimesest silmapilgust. Sealt edasi hakkasid asjad kuidagi kiirelt minema.”

Paari kuu pärast lõin oma ettevõtte ja hakkasin palgatöö kõrvalt osaajaga fotograafiks.

Kuidas on fotograafia Sind inimesena mõjutanud?
Olen hariduselt majandusteadlane ning loomult kalkuleeritud ja süstemaatiline. Fotograafia on olnud mulle tasakaalustav hobi ja töö, pakkudes lisaks numbritele ja analüüsidele mulle võimaluse arendada oma loomingulist ja pehmemat poolt. Lisaks on fotograafia õpetanud mind vaatama ka seljataha, üles, alla, vasakule ja paremale, kuigi  minu loomus on pürgida ainult edasi. Elus on see oskus enam kui vajalik. Samuti on fotograafia andnud mulle esimese kokkupuute ettevõtlusega: seda kogemust hindan kõrgelt ja olen kindel, et tulevikus on sellest mulle palju kasu.

Mis Sind inspireerib ja sütitab kaamerat haarama?
Kaunis valgus, huvitavad paigad, põnevad inimesed, teiste fotograafide kaunid tööd, aga kindlasti ka klientide loovad ideed ja mõtted.

Millised 3 sõna kirjeldavad Sinu fotode stiili?
Lihtne, kontrastne, aegumatu.

Milline temaatika/ valdkond Sind enim kõnetab?
Pulmad ja paaride portreesessioonid, kuna olen lootusetu romantik. Talletada need ilusad tunded, erilised hetked ja maagilised pilgud on ilmselt üks enim rahuldust pakkuvaid tundeid üldse.

“Pulmafotosid vaadatakse ka aastaid hiljem, need rändavad perealbumites põlvest põlve ja saavad osakeseks kellegi perekonna loost – see mõte millegipärast meeldib mulle.”

Kes on Sinu eeskujud?
Fotograafia alal on viimasel ajal mind enim inspireerinud Valdur Rosenvald ja Jake Farra. Nende tööd on omanäolised, inspireerivad mind muudkui edasi õppima, end arendama ja loovusel lennata laskma. Üldiselt olen pingsamalt asunud jälgima neid Eesti fotograafe, kes on fotograafiast loonud endale täiskohaga töö, kuna minu jaoks on lisaks loomingulisele poolele huvitav ka fotograafina tegutsemise ettevõtluse pool.

Kas võtad vahel aega, et pildistada iseendale?
Viimasel ajal on elu läinud nii, et fotograafitööd teen oma täiskaader kaameraga ja enda tarbeks pildistan nagu kõik teised “tava” inimesed: nutitelefoniga. Kogu aeg lihtsalt ei ole peegelkaamera minuga kaasas. Oma elu jäädvustada mulle siiski meeldib ja teen seda üpris regulaarselt. Reisidele võtan samas alati peegelkaamera kaasa, kuna uutes kohtades pildistamine on minu jaoks väga põnev.

Kindlasti on Sul oma loomingust välja tuua ka üks ja see ainuke – lemmik, kas jagaksid seda meiega? 
Üht lemmikut on suisa võimatu välja tuua, sest praktiliselt igalt sessioonilt saan jälle vähemalt ühe foto, mis leiab kindla koha minu portfoolios. Kõige meeldejäävam on aga olnud üks pulm Saaremaal, kui pulmapäeval sadas hommikust õhtuni vihma. See lükkas mind tõeliselt oma mugavustsoonist väljapoole, sest kõik meie plaanid läksid sõna otseses mõttes vett vedama. Ilupildid tegime hoopis ühe vana kindluse keldris, kus valgus ja vari lausa maagiliselt mängisid ning lisaks sain välguga luua väga põnevaid kaadreid. Ka tseremoonia pildistamine lausvihmas oli põnev väljakutse. Veidi isegi kartsin neid pilte pärast pulma vaadata, aga tuleb tõdeda, et ilmselt on tegu seni ühe meeldejäävaima pulmaga ja õnneks olid ka kliendid oma fotodega väga rahul. Lõpp hea, kõik hea.

Leia rohkem Margiti loomingut tema »PROFIILILT« ja »BRONEERI« fotosessiooniks aeg juba täna!

Täname Sind Margit oma lugu jagamast!