Grete Mäe: “Portree, pulmad ja buduaar. Need kõik on nii personaalsed ja midagi väga isiklikku. Need on valdkonnad, mis toidavad minu hinge enim.”

 

Kirjelda palun oma fotograafiks saamise teekonda?

Kaunite kunstidega olen tegelenud terve oma elu, maalinud ja loonud moodi. Kunagi arvasin, et minust saab moekunstnik ;).

Oma esimest isiklikku fotokaamerat kui sellist ma ei mäletagi ja eks pilte sai tehtud juba lapsepõlves. Fotokaamera on mu kõrval olnud nii viimased kümmekond aastat. Aktiivsemalt hakkasin pildistamisega tegelema peale seda, kui mees kinkis mulle seitse aastat tagasi minu esimese poolkaader kaamera. Esialgu ühe objektiiviga, peale mida tuli juba täiskaader kaamera ja järgmised objektiivid.

Minu kirg ja tahe ajaga aina kasvas ning ühel päeval ma mõistsin, et miks mitte siis juba iga päev ja professionaalselt. Ja siin ma nüüd olen! 

“Nagu mu mees kord mulle ütles – kaamera võib tänapäeval kätte haarata ja nupule vajutada igaüks, kuid fotograafist fotograafi teeb ikkagi see, kas tal on „seda silma” või mitte.”

 

Kuidas on fotograafia Sind inimesena mõjutanud?

Fotograafia on mind õpetanud palju, väga palju. See on andnud mulle võime (loe: oskuse) näha detaile, igat pisimatki meie ümber. Märgata ilu seal, kus seda esmalt ei pruugigi märgata. Fotograafia on küll töö, mida teen suure kire ja entusiasmiga, kuid samas on see töö, mis nõuab keskendumist ja pühendumist rohkem kui 100%. See on töö, mis on mind meeletult tasakaalustanud. Ma olen alati hinnanud kvaliteeti töös/ elus rohkem, kui kvantiteeti ja nüüd fotograafina, hindan seda veelgi enam.

Mis Sind inispireerib ja sütitab kaamerat haarama?

Inimesed ja pildistamise tulemus, see „ahjusoe kunst“, mida näen monitori ekraanilt esimesena ja mille üle saan uhkust tunda.
Teiseks on see vabadus teha midagi, mis mulle teha meeldib ja pakkuda inimestele seda sama emotsiooni, mida mina näen läbi kaamera, aga nemad siis juba piltide näol.

Millised 3 sõna kirjeldavad Sinu fotode stiili?

Personaalne, ajatu, kontrastne.

Milline temaatika/ valdkond Sind enim kõnetab?

Portree- ja pulmafotograafia ning ka buduaar.  Kuid nagu enamik fotograafe alustasin ka mina pigem looduse ja väikelaste pildistamisega, kuid mida aeg ja kogemus edasi, seda enam olen end leidnud pigem just nendes kolmes valdkonnas: portree, pulmad ja buduaar. Need valdkonnad on kõik väga personaalsed ja isiklikud. Personaalne lähenemine, igaühele omamoodi, see köidab mind ja toidab minu hinge enim. Muidugi pildistan rõõmuga ka peresid, paare ja üritusi.

Kes on Sinu eeskujud?

Lara Jade, Liana Bruvere, Peyton Rainey Byford, Rene Türk, kuid neid on veel.

Kas võtad vahel aega, et pildistada iseendale?

Vaba aega proovin võimalikult palju veeta koos oma perega, kuid võtan ka aega, et pildistada iseendale. Kuna mulle väga meeldib luua projekte ideest teostuseni, siis teen seda peamiselt mõne projekti raames. Just eelmise aasta lõpus tegin kingituse iseendale, tehes koostööd teise kuue kauni naisega ja olles fotoprojekti „Naine kui Muusa“ eestvedaja. Need on pildid mulle ja minu fotopanka.

 

Kindlasti on Sul oma loomingust välja tuua ka üks ja see ainuke – lemmik, kas jagaksid seda meiega?
Arvan, et enamus fotograafe, kes tõsiselt selles valdkonnas tegutsevad, on minuga päri, et kui loomingut on palju, siis on seda ühte ja ainsat raske esile tuua. Iga pildi taga on oma lugu ja vahel just lugu on see, mis tõstab pildi väärtust minu silmis veelgi. Kuid piltidega on ka nii, et see, mis täna kõnetab võib poole aasta pärast vahetuda uuega.

 

Leia rohkem Grete loomingut tema »PROFIILILT« ja »BRONEERI« fotosessioon!

Täname Sind Grete oma armsat lugu meiega jagamast!