Arbo Rae on eelkõige maastikufotograaf, kuid tänaseks on tema fototeenuste spekter tublisti laienenud. Arbo jäädvustab nii moe-, portree-, toodefotosid kui ka erinevaid üritusi sealhulgas pulmi ja sporti. 

Kirjelda palun oma fotograafiks saamise teekonda?

Fotograafia on mind huvitanud lapsest peale. Isa poolt aeg-ajalt vannituppa üles seatud punase valgusega pimik oli minu jaoks müstiline koht, kus ei millelegi ilmus äkitselt midagi. Hiljem oli fotograafia minu jaoks eluviisi kõrvaltegevus – pildistasin reisidel, perepilte ning kokkusaamisi ja sporti. Aastal 2006 soetasin omale esimese peegelkaamera ja kuigi ma aastatel 2007-2009 pildistasin ka mitmeid pulmi ja pereäri jaoks tootepilte, ei mõelnud ma endast kui fotograafist.

Vastupidavusspordialad ja eriti rattaorienteerumine on viinud mind paikadesse Eestis ja ka välismaal, kuhu ma muidu ilmselt kunagi sattunud ei oleks.

“Väga raske on olnud vaadata mööda värvidest ja vormidest, mille läbi Loodus end liikumise ajal näitas.”

2017. aasta alguses sai erakordsete hetkede jahtimine ja jäädvustamine minu teadlikuks valikuks. Alguses maastikud, kuid loogilise jätkuna ka kõik muu, mis minu silmale ilus.

Kuidas on fotograafia Sind inimesena mõjutanud?

Kahtlemata jätab fotograafiaga tegelemine isiksuse arengusse jälje. Mulle tundub, et see kõik, mis täna tänu fotograafiale minu seest välja tuleb, on sinna kogunenud juba siis, kui ma veel teadlikult fotograafiaga ei tegelenud. Seega on fotograafia mind mõjutanud juba pikka aega nii, et ma sellest veel teadlikki polnud.

Mis Sind inspireerib ja sütitab kaamerat haarama?

“Erakordsed looduse vaatemängud, kui satud neile peale siis, kui seda kõige vähem oodata oskad.”

Vahel seda siiski juhtub ja siis on parim kaamera see, mis sul just kaasas on. “Tavaline” maastikupildiretk on minu jaoks tavaliselt pikema eeltöö tulemus nii koha tundmise/tundmaõppimise, aja valiku kui ka ilmaolude tundmise läbi. Viimasel ajal inspireerivad ka inimesed – tõeline väljakutse on portreteeritavaga sessiooni käigus suheldes tema olemuse ja parimate külgede väljatoomine.

Millised 3 sõna kirjeldavad Sinu fotode stiili?

Kohalolu, esteetika, minimalism.

Milline temaatika/ valdkond Sind enam kõnetab?

Fotovaldkonnast kahtlemata maastikufotograafia. Ja enim sellised maastikud, mis on inimtegevusest puutumata. Tunnen, et raskesti ligipääsetavate maastike jäädvustamine on mulle missiooniks – tuua inimesteni kogu meie eheda looduse ilu ning selle läbi suurendada keskkonnateadlikkust.

Kes on Sinu eeskujud?

Eesti maastikufotograafidest hindan väga kõrgelt Andrei Reinoli loomingut ja pean tunnistama, et olen tema teistmoodi lähenemisega Eesti maastike jäädvustustest palju õppinud. Eestist väljas resideeruvatest artistidest vaatan eepiliste vaadete jäädvustajat ja suurepärast järeltöötlejat Max Rive’t, vormimängude kuningat Eric Bennett’i, põhjamaise hingega, kuid siiski maailma värviliselt nägevat Dag Ole Nordhaugi ja põhjamaist minimalismi viimase vindini kruttinud Mikko Lagerstedt’i. Kindlasti ei saa mainimata jätta ka kaasaegse maastikufotograafia isa Ansel Adams’it, kelle inspireerivad täiuslikkuseni viimistletud kompositsiooniga tööd on eriti värskendavad kaasajal, kui pildistamisele kulutatakse vähem aega, kui järeltöötlemisele.

Kas võtad vahel aega, et pildistada iseendale? Kui jah, siis mille pildistamist Sa naudid kõige enam?

Maastikufotograaf pildistabki iseendale, kuni tema töid ja oskusi hindama hakatakse ja lisanduvad juba tellimusel pildistamised nii maastikul kui mujal.

“Enim naudin sellist pildistamist, mis tuleb kätte raskelt – kas ilmaolude või füüsilist pingutust nõudva juurdepääsu tõttu.”

Kindlasti on Sul oma loomingust välja tuua ka üks ja see ainuke – lemmik, kas jagaksid seda meiega?

See on väga raske – tõsta esile üks ja ainuke pilt. Ehk võiks siiski selleks olla eelmise aasta lõpus Rummu Karjääris tehtud tehismäe pilt, mille jaoks sai hoolega päikese liikumise nurki uuritud ja õigeid ilmatingimusi oodatud, kuni ühel päeval kõik ideaalselt õnnestus. Kuigi on tegemist inimtekkelise tehismäega on motiiv Eesti tingimustes eriline ja sunnib jäädvustama.

Rohkem Arbo loomingut leiad tema profiililt SIIT ja fotosessiooniks on võimalus aeg broneerida SIIN.

Suur tänu Arbo, et meiega neid erilisi hetki jagad!