Ei ole kahtlustki, et tänapäeval on pea igas majapidamises mõni seade, mille abil saab teha fotosid. Lisaks klassikalisele fotoaparaadile saame pilti teha nii telefoni, tahvelarvuti, GoPro kaamera kui ka drooniga. Võibolla oled just praegu mõelnud end fotograafias, kas siis vähemal või suuremal määral täiendada.
Võimalusi on selleks erinevaid ning esmalt tuleks mõelda, kui palju on hinnalist ajaressurssi, millised on eelteadmised/oskused ja milline õppimismeetod Sulle enim sobib.
Laias laastus saab fotograafia-alaselt ennast harida peamiselt kolmel moel. Kõige käepärasem viis oleks õppida iseseisvalt lugedes kirjandust ja oma kaamera kasutusjuhendit, vaadates videoloenguid ning katsetades oma kaamera nuppe. Teiseks võib valida endale sobiva lühiajalise fotokursuse ja kolmandaks saab minna kooli, et õppida tõsisemalt fotograafia eriala.
Iseseisev õpe ja võimalused
Iseseisev õppimine võib esialgu tunduda kõige loogilisem juhul, kui soovitakse end algteadmistega kurssi viia ning selleks on ka piisavalt vaba aega.
- Internetiavarustes liigub mahukalt materjali. Selleks, et säästa aega info otsimisega on soovitav esimese asjana lugeda läbi omaenda kaamera kasutusjuhend. Võime kinnitada, et tegemist on ühe väga hea ja lihtsas keeles kirjutatud õpikuga.
- Edasi saab liikuda juba erinevate infomaterjalideni. Näiteks leiab ajakirja Digi arhiividest mõnusa sissejuhatuse fotograafiasse (allalaaditav SIIT).
- Samuti on raamatukogudes ja – poodides saadaval päris mitmeid eestikeelseid õpikuid, mis juhatavad kätte esimese niidiotsa fotos kasutatavate põhimõisteteni. Need, kel juba varustust rohkem kogunenud saavad katsetada huvitavaid ülesandeid raamatu “Praktiline fotograafia” toel.
- Lõputud võimalused on muidugi fotograafiat õppida ka Youtube-i videoloengute näol.
Iseseisev õppimine pakub küllaldaselt väljakutseid olles sealjuures vast kõige paindlikum võimalus ja seda juhul, kui soov on suur ning eesmärgistatud.
Fotokursused
Vahel on kursused veidi kiirem ja ka efektiivsem viis just alustajale huvilisele, sest kõik info, mida peaks iseseisvalt organiseerima on juba juhendaja poolt ette ära struktureeritud. Lähenemisi on väga erinevaid. Enamus koolitajaid pakuvad pea alati üleüldist algajatele mõeldud fotograafiaga tutvumise koolitust, mis sobib eelkõige neile, kes ei ole kunagi katsetanud enda kaamera manuaalfunktsiooni võimalusi. Samuti tehakse eraldi koolitusi nii telefoniga kui ka digikompaktkaameraga pildistajatele. Sealt edasi tulevad juba spetsiifilisemad teemavaldkondade koolitused, sealhulgas näiteks droon. Juba praktiseerivatele spetsialistidele pakutakse erinevaid edasijõudnute koolitusi, kuid nende valik on suurem ka Interneti vahendusel.
Meile jäid silma:
- Eestifoto kool – pakub koolitusi algukursusest edasijõudnuteni ning loomulikult ka eratunde. Lektorid on muljetavaldavad – Kaupo Kikkas, Annika Metsla, Aivar Pihelgas ja teised väga silmapaistvate kogemustega fotograafid. Jooksva info leiad SIIT.
- PhotoPoint – koolituskeskuses on hea võimalus arendada ennast kasvõi öötundidel. Kodulehel on eraldi välja toodud nii algtaseme kui ka edasijõudnute veebikursused, sealhulgas fototöötlus andeka Urmas Ääro käe all. Alati võib leida ka erinevaid soodustusi.
- Fotograafia Arendus- ja Koolituskeskus – korraldab fotoalaseid koolitusi, kokkutulekuid, retki ja näituseid. Pakuvad fotograafia valdkonnas huviharidust ja täiendkoolitust fotograafi kutsestandardis kirjeldatud kutse, ameti või erialase kompetentsi saavutamiseks. Valik on lai ja kohati spetsiifiline.
- I AM Photographer – korraldab koolitusi harvem, kuid lektorid taaskord nimekad ning kindlasti tasub ennast kursis hoida, et nende populaarsetest kursustest osa saada.
- Droonimaailm – koolitused lõppevad lennutreeningutega nii algajale kui ka edasijõudnutele.
- Droon.ee – koolitused lähtuvad koolitatava soovidest ja pakuvad ka lõbusamat ajaviitmist ning tehnika proovimist.
- Karramel Stuudio – jagab oma teadmisi küll peamiselt Tartus, kuid vajadusel ka mujal Eestis.
Lisaks fotokursustele tegutseb ka väga mitmeid fotoringe, näiteks Viimsis. Pea igal ülikoolilgi on oma fotoklubi, millega liitudes on hea võimalus asjaarmastajate seltskonnas ka enda oskusi täiendada ja koos huvitavaid projekte teostada. Kindlasti tasub silma peal hoida erinevate fotograafide kodulehtedel, sest ka nemad korraldavad koolitusi ja vajadusel kasvõi individuaalseid.
Fotograafia eriala kõrgkoolis
Eestis on fotograafiat võimalik õppida Tallinna Polütehnikumis, Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja Eesti Kunstiakadeemias.
Kõikides koolides on rõhuasetus veidi erinev ning seetõttu tuleks ennast enne otsuse tegemist õppekavadega hästi kurssi viia. Kool nõuab kindlasti eespoolkirjeldatuga võrreldes rohkem igapäevast tööd, kuid samas pakub ka võimalusi, mida lühemalt õppides ei saa. Lisaks igapäevastele koolitundidele on ka iseseisva töö maht fotoõppes vägagi suur, sest antud alal saab meistriks vaid harjutades.
Seega, kui unistad saada fotograafiks, siis õppimise otsus tee vastavalt enda ambitsioonidele, eesmärkidele ning võimalustele, motivatsioon ning soov areneda ainult toetavad Sinu teekonda!
Kasutatud allikad: Elina Malleus blogi: ” Kus saaks õppida fotograafiat?”