Egon Ligi on Saaremaalt pärit fotokunstnik, kes pildistab pulmi, perekondi ning vajadusel ka reklaampilte ning kinnisvara. Küsisime Egonilt, kuidas tema oma kutsumuseni jõudis.

Kirjelda palun oma fotograafiks saamise teekonda?

Kui muidu arvasin, et minu fotoalane teekond algas umbes 7-aastaselt, siis hiljem olen teada saanud, et minu fotograafiks saamise teekond algas juba siis, kui olin alles mõne aastane. Juba siis oli peresõprade seas paar fotograafi, kellega mu vanemad palju suhtlesid. Usun, et see mõjutas ka minu hilisemaid valikuid.

Fotograafiks saamise teekonna jagaksin ajaliselt läbitud etappidesse. Esiteks lilled ja loodus, teiseks end ümbritseva jäädvustamine, kolmandaks fotokatsetused sõbraga, neljandaks püüd anda pildiga edasi midagi tavapärasest kunstilisemat, viiendaks fotooskuste praktiline rakendamine/arendamine pressifotograafina ning kuuendaks (hetkel läbitav etapp) pulmade ja perekondade võlu ning ilu tabamine.

Kuidas on fotograafia Sind inimesena mõjutanud? 

Mulle meeldib, et fotograaf ei pea alati edasi andma vaid reaalsust. Tänu sellele olen teatud perioodidel enda sees toimuvat väljendanud just fotode ja fotomanipulatsioonide näol. Hetkel teismeeas tehtud pilte uuesti vaadates meenub kohe emotsioon ja mõtted, mis pildi valmimise kütuseks olnud.

Fotograafiaga tegelemine on ajendanud mind astuma välja oma mugavustsoonist.

“Olen õppinud, et kui tunda pildistatava vastu huvi, siis tunneb ta end kaamera ees palju vabamalt ning see peegeldub hiljem valmis piltidelt. Seega ütleks, et fotograaf on nii kunstnik kui ka psühholoog.”

Mis Sind inspireerib ja sütitab kaamerat haarama? 

Mind sütitab kaamerat haarama ilus valgus, kunstiline elementide kooslus ja minu perekond.

Millised 3 sõna kirjeldavad Sinu fotode stiili? 

Kunstiline, leidlik, tundeküllane.

Milline temaatika/ valdkond Sind enam kõnetab? 

Mind ennast kõnetab kunstiline/kerglavastuslik reportaaź, mis sisaldab maitsekat värvitöötlust ning head kompositsiooni.

Kes on Sinu eeskujud?

Eelmainitud stiili valdab hästi üks minu lemmikuid Felicia Simion. Teiseks minu jaoks kõneka pildikeelega fotograafiks on Vivian Maier, keda ennast enam pole, kuid kelle pildimaterjal juhuslikult avastati ning mida nüüd järk-järgult digitaliseeritakse ning avalikustatakse. Kolmas eeskuju on pigem keskkond, kui et isik – paljude lemmik Fubiz.

Kas võtad vahel aega, et pildistada iseendale? Kui jah, siis mille pildistamist Sa naudid kõige enam?

Otseselt enda jaoks kunsti tegemise eesmärgil pole ma enam ammu fotosessiooni korraldanud, kuna põhiline fotograafia jaoks mõeldud aeg on suunatud pulmade ning perekondade pildistamiseks, kuid neil hetkedelgi püüan tabada ning luua midagi enda jaoks uudset.

“Põhiline enda hingele pildistamine väljendub telefoniga ümbritseva jäädvustamises – kui silman kaunist valgust, mustrit või kooslust – olenemata sellest, kas hõlmab see inimest või mitte.”

Kindlasti on Sul oma loomingust välja tuua ka üks ja see ainuke – lemmik, kas jagaksid seda meiega? 

Pean ütlema, et üht lemmikut on raske valida – ehk oskab blogi lugeja mind selles aidata, sest valisin välja alljärgnevad kolm :).

Leia rohkem Egoni loomingut tema »PROFIILILT« ja »BRONEERI« fotosessiooniks aeg juba täna!

Suur tänu Egon!