Fotograaf Susan Must armastab lihtsust püüdes kaamerasse ehedaid emotsioone elegantsel moel, näidates nii inimeste ilu, graatsiat kui ka tugevusi.

Kirjelda palun oma fotograafiks saamise teekonda?

Koolis olin lootusetu juhtum. Laulda ma ei osanud, muusikainstrumendid jäid nurka tolmu koguma ja kui kirjanduse tunnis essee isegi õnnestus, siis õpetaja ei uskunud, et see tõesti minu looming on. Ajapikku mõistsin, et visuaalne kommunikatsioon on minu jaoks parim viis eneseväljenduseks.
Kõik sai alguse nii öelda punkari perioodil, kui tegin kunsti enda välimusega. Hiljem maalisin ja joonistasin ning ühest hetkest haarasin üritustele kaasa ka oma kaamera. Olgem ausad, pildid olid kohutavad, aga tundsin sellest suurt rõõmu. Ilmselgelt ei osanud ma sel hetkel veel mõelda, et kunagi tulevikus hakkan ma just selles valdkonnas leiba teenima.

 

 

Aastaid hiljem lõpetasin ma kunstikõrgkooli Berliinis dokumentaalfotograafia diplomiga. Kuigi nautisin kogu protsessi väga, jäi omandatud eriala siiski tahaplaanile, sest Eestis olles ei leidnud ma selles valdkonnas rakendust. Jätkates õpinguid ja käies samal ajal tööl sai minu murdepunktiks olukord, kui pidin tagasi kolima kodulinna Tartusse ja väljuma oma turvalisest mugavustsoonist.

“Proovisin hakata täiskohaga fotograafiks,

kuid algus oli kõike muud kui meelakkumine.”

Olin virelev loomeinimene, sain omajagu vastu näppe ja oli ka perioode, mil ma vaatasin iga päev lüüa saanult CV Keskuse tööpakkumisi. Järjepidevus ja kindel siht viisid mind siiski lõpuks sinna, kuhu oli soov jõuda ning olen praegusel hetkel täiskohaga fotograaf, kes pakub lisaks ka coaching teenust alustavatele fotograafidele.

 

Kuidas on fotograafia Sind inimesena mõjutanud?

Suudan rõõmu tunda lihtsatest asjadest.

 

Mis Sind inspireerib ja sütitab kaamerat haarama?

Mind inspireerib lihtsus ja asjad, millest tihtipeale mööda vaadatakse. Tunnen, et fotograafina on mul võimalus tuua märkamisse see lihtne ilu, mida enamik inimesi tähele ei panegi. Armastan pildistada melu tänavatel, arhitektuuri ja mööduvaid inimesi. Samuti naudin inimeste jäädvustamist nende loomulikus keskkonnas – kodus, enda elu elades. Selles kõiges on mingi eriline vibe, mis innustab mind ikka ja jälle kaamerat haarama ja tegutsema.

 

Millised 3 sõna kirjeldavad Sinu fotode stiili?

Tunded, liikuvus, lihtsus.

Milline temaatika/ valdkond Sind enim kõnetab?

“Lovestory”. Ma ei pea ennast väga romantiliseks inimeseks, aga naudin väga armastuslugude jäädvustamist.

“Kõikidel paaridel on rääkida oma lugu.”

Lähedus, armunud pilgud, siiras naer ja emotsioonid toovad mulle sära silmi ja panevad mind tegutsema, et iga lugu veel paremini ja ilmekamalt esitatud saaks. 

Lisaks olen taasavastamas dokumentalistika valdkonda. Näiteks esimese koroona pandeemia ajal käisin Tartus Karlova elanikke nende koduakendel jäädvustamas ja see oli väga menukas projekt.  

Kes on Sinu eeskujud?

Mul tuleb silme ette kolm väga andekat inimest, kelle tööd nähes mul ikka ja alati vau efekt tekib: Simone Bramante (IT), Alessio Albi (Itaalia), Dmitriy Maley (Ukraina). Maley spetsialiseerub paaridele nagu mina, aga tal on eriline oskus jäädvustada seda kõike puhta kunstina. Tema töö on hetkel see, mille suunas ma pürgin ja kellelt ma enim inspiratsiooni saan.

Kas võtad vahel aega, et pildistada iseendale?

Minu töö on minu hobi, kui ma õue jalutama lähen, siis on mul peaaegu alati kaamera kotti pakitud. Olen väga palju ilusaid kaadreid just spontaanselt jalutades saanud.

 

Kindlasti on Sul oma loomingust välja tuua ka üks ja see ainuke – lemmik, kas jagaksid seda meiega? 

Mul ei ole oma ühte ja ainsat lemmikut. Arenen pidevalt ja lemmikud muutuvad. Sellegipoolest on mul üks kaader sõbrannast, mida mulle on meeldinud kasutada rohkem, kui üks kord. Mulle meeldib peegelduste abil portreed huvitavamaks ja salapärasemaks teha.

Leia veelgi enam Susani loomingut tema »PROFIILILT« ja »BRONEERI« fotosessioon!

Kõikide fotode autor – fotograaf Susan Must.

Täname südamest Susan Must!

HELK lehelt leiad Eesti hinnatumad fotograafid ja kokku üle 50 erineva valdkonna! 

Soovi korral saada meile tasuta päring– esimesed pakkumised fotograafidelt on Sinu postkastis hiljemalt 48 h pärast!